Výcvik

Výcvik bandoga by mal byť pod dozorom skúseného cvičiteľa. Tieto psi dokážu veľmi dobre vycítiť náladu majiteľa a výcvik u psychicky nevyrovnaného majiteľa by nebol vhodný. Bandog potrebuje majiteľa sebaistého, ktorý vie, čo od psa požaduje, a ktorý ho to naučí. Zároveň však potrebuje pes zaobchádzať s citom a jednotlivé povely ho učiť pozitívnou stimuláciou. Krik a bitka môžu psej psychike viac uškodiť ako pomôcť. Bandog môže prestať veriť svojmu majiteľovi, alebo sa môže stať nevyspytateľný a pre svoje okolie nebezpečný. Ale dôsledným prístupom zo strany majiteľa z neho bude spokojný, vyrovnaný pes.

Bandog je inteligentný pes, ktorý sa celkom ľahko cvičí. Na majiteľa je naviazaný a spraví preňho všetko. Odmena k výcviku vždy pomôže. S výcvikom je dôležité začať, čo najskôr. Najlepšie od šteniatka po tom, ako si ho majiteľ privedie domov. Šteniatko potrebuje spočiatku čas na zabývanie a zvyknúť si na denný režim, naučiť sa na meno. Keď sa šteniatko cíti v novom domove bezpečne, je možné začať výcvik základných povelov.

Najdôležitejším povelom, ktorý by mal každý pes na 100 % ovládať je privolanie. V mnohých prípadoch to psíkovi zachráni život. Mohol by inak vbehnúť pod auto, alebo niekomu nechtiac ublížiť. Po každom dobehnutí na povel treba psíka poriadne pochváliť a odmeniť, aby mal dôvod po každé prísť. Ak sa psík príliš rozptyľuje a nesústredí, je vhodnejšie zo začiatku cvičiť privolanie na dlhej vôdzke, aby mal majiteľ psíka pod kontrolou. Povely ako sadni a ľahni sa psík naučí rýchlo. Šteniatko ale nerozumie význam týchto slov. Je dôležité aby majiteľ pri vyslovení povelu dal šteniatko do správnej polohy a odmenil ho. Časom bude šteniatko vykonávať povely automaticky. Chce to ale dôslednosť zo strany majiteľa, aby psík na príkaz vždy vykonal to, čo sa od neho očakáva.

Toto veľké a mohutné plemeno je dôležité naučiť aj na chôdzu na vôdzke, alebo pri nohe. Ak má byť ako rodinný pes, deti ho budú chcieť vodiť na prechádzkach. Pokiaľ psík nie je naučený chodiť pri nohe, mohol by dieťa nechtiac potiahnuť a zhodiť ho.

Správna výchova a výcvik pomôžu, aby sa z tohto plemena stal skvelý člen rodiny a spoločník na prechádzky.

Každého nášho psíka sme kŕmili prirodzenou stravou "BARF" bez zbytočných konzervatntov a alergénov. Suroviny, mäsko, menučka a prílohy nakupujeme v eshope barfer.sk