Chov

Bandog je plemeno, ktoré je na svojho pána a členov rodiny veľmi naviazaný. Potrebuje neustály kontakt a byť v prítomnosti ľudí, ktorí ho majú radi. Chov tohto psíka vo voliére na konci záhrady by bol preňho zraňujúci. Taktiež nie je vhodný do bytu, kde by bol celý deň zatvorený a sám. Najlepšie sa cíti v domčeku so záhradou, kde si môže voľne behať. Pokiaľ nikto nie je doma, pozemok rád postráži. Pozemok by mal byť dobre oplotený.

Chov bandoga neznamená len občas ho pohladkať a dať mu jesť. Potrebuje aj pravidelný pohyb, prechádzky a psychickú stimuláciu, inak by sa mohol nudiť alebo byť frustrovaný. Okrem toho potrebuje aj starostlivosť o srsť, oči, uši a pazúriky. Má krátku srsť, takže nemá špeciálne nároky. Stačí ho jedenkrát za týždeň prečesať, aby sa uvoľnila odumretá srsť a špina. V prípade potreby sa psík môže okúpať, ale nemalo by to byť príliš často. Nesprávny šampón môže narušiť jeho ochrannú bariéru na koži a psík bude náchylnejší na kožné ochorenia. Uši môžu psíkovi voľne visieť, alebo sa môžu kupírovať. V každom prípade je potrebné ich kontrolovať a vyčistiť. Bandog miluje vodu a rád pláva, takže po plávaní alebo kúpaní je vhodné uši utrieť suchým vatovým tampónom. Vlhko a teplo predstavujú ideálne podmienky pre rast baktérií a plesní. Uši by sa mali utierať veľmi jemne a s citom.

Na kúpanie, česanie, čistenie uší, strihanie pazúrikov a kontrolu očí je potrebné učiť psíka od šteniatka a pravidelne opakovať. V dospelosti bude psík tieto úkony ľahšie zvládať a nebude v takom strese ani u veterinára.

Psík sa môže počas života stretnúť s veľkým množstvom chorôb. Najúčinnejšia prevencia je vakcinácia. Psík by mal okrem povinnej vakcinácie proti besnote, absolvovať aj vakcináciu proti infekčným ochoreniam ako psinka, parvoviróza, leptospiróza, infekčná hepatitída, parainfluenza. Doplnkovo sa môže psík zaočkovať napríklad aj proti borelióze.

S chovom, výcvikom a starostlivosťou o bandoga poradia aj spoľahlivé chovné stanice. Chovateľská stanica zabezpečí pre každé šteniatko, ktoré sa u nich narodí, papiere o pôvode s rodokmeňom predkov. Krytie je povolené iba uchovneným jedincom. Sučky aj psi musia byť zdraví, pravidelne kontrolovaní a posudzovaní odborníkmi. Iba tak je možné zabezpečiť narodenie zdravých šteniatok s minimálnym výskytom dedičných ochorení.

Každého nášho psíka sme kŕmili prirodzenou stravou "BARF" bez zbytočných konzervatntov a alergénov. Suroviny, mäsko, menučka a prílohy nakupujeme v eshope barfer.sk