Choroby

U bandoga sa môžu prejaviť niektoré choroby spojené s veľkými plemenami psov. Aj keď ide o celkom zdravé plemeno, pokiaľ ľudia, ktorí neovládajú genetiku, pária jedincov s dedičnými chorobami, bude mať toto plemeno stále viac zdravotných problémov. V záujme každého správneho chovateľa je eliminovať všetky dedičné choroby, ktoré sa môžu v chove vyskytnúť. Ak sa zistí niektoré genetické ochorenie, jedinec je podľa stupňa závažnosti z chovu vyradený a nemôže sa použiť v ďalšej reprodukcii. Je teda lepšie navštíviť chovateľskú stanicu a vybrať si šteniatko po kvalitných rodičoch.

Každý majiteľ bandoga by mal byť pripravený na choroby, ktoré sa môžu u tohto plemena vyskytnúť. Zväčša je možné pozorovať dyspláziu bedrového alebo lakťového kĺbu, epilepsiu, kožné ochorenia, výhrez tretieho viečka alebo rakovinu. V dôsledku širokého hrudného koša môže dôjsť k torzii žalúdka.

Pri dysplázii lakťového a bedrového kĺbu dochádza k zlému vývoju kĺbu. Jednotlivé kosti do seba nezapadajú tak, ako by mali, čo pri pohybe môže psovi spôsobovať bolesť. Keďže príznaky môžu byť podobné iným ochoreniam, správnu diagnózu stanoví veterinár na základe RTG vyšetrenia a určí správnu terapiu.

K torzii (pretočeniu) žalúdka môže dôjsť pri nadmerne naplnenom žalúdku psa, alebo behaní po nakŕmení. Žalúdok psa sa otočí okolo svojej osi, takže obsah žalúdka nemôže pokračovať do tenkého čreva. Žalúdok sa zväčšuje a bráni v dýchaní psa. Ten je apatický, slintá, odmieta sa hýbať. V prípade, že nie je okamžite vyhľadaná lekárska pomoc, môže psík uhynúť.

Pri kožných ochoreniach je dôležité zistiť príčinu stavu. Môže ísť o potravinovú alergiu, alergiu na blšie uhryznutie, parazity, nedostatočnú výživu, poruchy štítnej žľazy, bakteriálne a plesňové infekcie, oslabenú imunitu alebo iné príčiny. Dôležité pre správnu funkciu kože a kvalitu srsti sú omega-3 a 6 mastné kyseliny, vitamíny a minerálne látky. Výborným zdrojom nenasýtených mastných kyselín sú ryby. Okrem nich sa potrebné vitamíny a minerály nachádzajú v mäse, kostiach, zelenine, ovocí a obilninách. Všetky komponenty kŕmnej dávky pri barfovaní je potrebné striedať, aby mal pes rovnomerný príjem týchto dôležitých látok. Pretože okrem kože sa podieľajú aj na imunite psa a všetkých životne dôležitých funkcií.

Každého nášho psíka sme kŕmili prirodzenou stravou "BARF" bez zbytočných konzervatntov a alergénov. Suroviny, mäsko, menučka a prílohy nakupujeme v eshope barfer.sk